Power Strings

Music Center

Budowa skrzypiec

Pudło rezonansowe zbudowane jest najczęściej z płyt świerkowych i jaworowych (dwóch). Płyty mają wycięcia boczne w kształcie litery C. Na górnej stronie skrzypiec znajdują się dwa otwory w które przypominają literę f (otwory te nazywane są efami). Pomiędzy płytami najczęściej widnieje drewniany kołeczek zwany duszą. Przenosi on drgania z płyty górnej na dolna. Do pudła skrzypiec zamocowana jest specjalna szyjka, a na której znajduje sie najważniejszy elemten skrzypiec czyli gryf. Zwieńczeniem gryfu jest komora kołkowa zwykle zakończona główką w kształcie ślimaka (w niektórych przypadkach ma ona inny kształt).

Struny skrzypiec, oparte na mostku napinane są za pomocą kołków. Na skrzypcach są też śrubki służące dokładnemu dostrajaniu skrzypiec. Materiałem z którego buduje się skrzypce jest zazwyczaj metal. Ma on znaczny wpływ na intonacje i brzmienie instrumentu.

Drugim zupełnie odzielnym elementem skrzypiec jest smyczek. Jest to prawie zawsze wykonany z drewna, sprężysty pręt, na który naciąga się włosie. Włosie z początku umieszczane jest w główce smyczka, a po drugiej stronie smyczka – w żabce (co za ładne nazwy). Żabka jest zwykle drewniana, ale może być też plastikowa. Zdarzają się także żabki z kości słoniowej. Na końcu żabki znajduje się śrubka, która służy do odpowiedniego naciągnięcia włosia.

Skrzypce posiadają cztery struny. Dźwięki (bez kładzenia palców na struny) to odpowiednio – g (196Hz), d1 (293,7Hz), a1 (440Hz), e2 (659,3Hz). Skrzypce obejmują zakres dźwięków od g do e4.

7 Responses to “Budowa skrzypiec”

 1. [...] This post was mentioned on Twitter by Power Strings, Power Strings. Power Strings said: Power Strings Nowy wpis – Budowa skrzypiec. http://bit.ly/bjNQuy [...]

 2. tspdoom pisze:

  AqDr46 norycpkutoqe, [url=http://jeezseiliehq.com/]jeezseiliehq[/url], [link=http://ossjjidhddpb.com/]ossjjidhddpb[/link], http://gvsgfozopkxq.com/

 3. Nice post and all blog too.

 4. Rekawice pisze:

  I have to write you my friend, that your page is a really good job!

 5. ksiegowosc pisze:

  My wife and i were very contented that Louis managed to round up his researching out of the ideas he had from your very own site. It’s not at all simplistic to simply find yourself handing out techniques which usually many people could have been selling. And we all discover we have the website owner to be grateful to for that. All the explanations you made, the easy site menu, the friendships your site assist to create – it’s all terrific, and it’s really aiding our son and the family feel that the subject matter is amusing, and that’s particularly serious. Thanks for the whole lot!

 6. pbreyi pisze:

  mug25Z xepspuzekinh, [url=http://dohhdmitbwjx.com/]dohhdmitbwjx[/url], [link=http://oiyeoxulidqc.com/]oiyeoxulidqc[/link], http://fijhmuxcauqn.com/

 7. Nice post! pisze:

  I agree!Something new!

Leave a Reply